Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

DMCA.com

Hayata Dair kadınlar klübü güzellik moda bakım diyet annelik kadın kulübüRuhların anlaşması

Banu Conker, Grafik Saati Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Bütün ölenlerin anısına

Mehmet Ayvalıtaş

Gezi şehitlerinden Mehmet Ayvalıtaş

 

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

DMCA.com

 

Gezi Parkı direnişinde ölen Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve geçmişte ölmüş olan bütün insanların, şehitlerin ve tüm masum ruhların anısına.

Birçok kursa gittim. Birçok spritüel bilgiler edindim. Bazılarını hayatıma geçirebildim, bazılarını uyguladım, bazılarını oldum. Hala çalışıyorum üzerimde. Hala kendimi eleştiriyorum, irdeliyorum, bıçaklar sokuyorum adeta orama burama.

Öğrendiğim bilgilerden biri der ki, biz bedendenmiş ruhlarız. Buraya tekamül etmeye geldik. Ruhlarımız Spatyom denilen bir yerdeler ve oradan dünyaya bedenlenerek gelmeden önce bir anlaşma yaparlar. Biz buna dünyada alınyazısı ya da kader deriz. Aslında amaç sadece farkındalık arttırmaktır, öğrenmektir, ruhlarımızın sınıf atlaması, yükselmesidir.

Bu anlaşmada neler yaşayacağımıza karar veririz. Kimlerle tanışacağız, kimlerden dersler alacağız? Bize en çok acı çektiren insanlar aslında en zor görevi üstlenen ve bizi çok seven ruhlardır, çünkü dünyada onlardan ölesiye nefret edebiliriz, kin güdebiliriz. Öyle çok acı çekeriz ki onların yüzünden... Küfür ederiz, bela okuruz, ölsünler isteriz; yetmez, ölmesinler, sürünsünler isteriz. Hâlbuki onlar sadece görevlerini yapıyorlardır ruhsal boyutta. Ama biz duyguları olan, egosu ve sürekli çalışan bir zihni olan, yargılayan insanlarız, sadece ruh değiliz. O yüzden bilmek yetmez.

Hepimiz bir anlaşmayla geliyoruz ya dünyaya, kendimize bir ömür de biçiyoruz. Ne kadar olacağını bilmiyoruz burada. İyi ki de bilmiyoruz, yoksa nasıl yaşarız?

Büyüklerimiz hep ‘Allah sıralı ölüm versin’ der ya, nasıl güzel bir duadır bu. Evlat acısı dünyadaki en büyük acı, ama insan o kadar güçlü ki, ölmeden onu bile kaldırabiliyor. En büyük acıları çekenler aslında en güçlü insanlar, yoksa insan gerçekten çıldırabilir.

Her ne kadar yukarıda yazdıklarımı bilsem de, ölen/öldürülen gençlere baktığımda aklıma ilk gelen şey anneleri, babaları... Onların çektiği acı...Her ne kadar bilsem de aklıma gelen, ölmeseydi neler yapabileceği, olmamış hayalleri, hedefleri. Her ne kadar bilsem de, arkasında neler bıraktığı...
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Ölüm çok soğuk bir şey, o yüzden dokunmaya korkuyorum. Ölüm çok büyük bir ayrılık, geri dönüşü olmayan. Ölüm giden için değil, kalan için çok acı. Ölüm bir anne için en büyük ve en anlatılamaz acı. Yıllardır acı çekiyor bu ülke ve bu ülkede anneler... Nasıl yetiştiriliyor o evlatlar, ne zorluklarla, ne hayallerle ve bir anda, sadece kalbin atışı durduğunda bitiyor bütün her şey, koskoca bir ömür kapanıyor, arkasından neleri alarak...

Ne kadar bilsem de, nasıl normal kalabilirim böyle bir şey karşısında? Nasıl üzülmem, nasıl o annenin acısını içimde hissetmem, onun kadar hissedemesem de... Evde kedimiz öldü de, gözlerim her yerde onu arıyor hala. Nasıl bir anne aramaz evladını öldükten sonra, bütün bu bilgileri bilse de...

O yüzden bilmek yetmiyor, bazı şeylerin bilinmesi hiç yetmiyor, çünkü insanız biz, ölenin yokluğunu hiçbir şey karşılamıyor. Hele de gençse, hele de öldüğünde aslında sağlığı yerindeyse, hele de sıralı ölüm değilse...

O yüzden kimseye diyemiyorum bunları, bazen söylemek yerine susmak gerekir, susmak en güzel paylaşım olur ya, susuyorum.

Sadece eylemlerde ölenler değil, ismi hiç geçmemiş, bizler için sadece bir sayının içindeki rakam olmaktan öteye gidememiş asker şehitleri annelerinin de acısı hiç dinmeyecek ölene dek, aynı Berfo Ana gibi... 70’li yıllardaki olaylarda öldürülmüş, nerede öldüğü bile belli olmayan birçok kişinin annesinin acısı da geçmemiştir eminim.

Ölenlerin arkasından tek yapabileceğimiz şey dua etmek, onların ışığa gitmesini sağlamak, ruhlarına özgürlük vermek ki, gittikleri yerde rahat etsinler. O yüzden ben bütün evladını kaybetmiş annelere sevgi gönderiyorum şimdi, acılarını paylaşıyorum, toprak olan fidanlarının, filizlerinin içlerinde kocaman bir sevgiye dönüşmesi için dua ediyorum.

Artık bu ölümlerin bitmesi için sevginin artması gerekli. Korkunun bitmesi, öfkenin ve nefretin bitmesi gerekiyor. Sevgi olan yerde palanın ne işi olabilir? Sevgi olan yerde birbirine taş atmanın ne âlemi olabilir? Olabilir mi?

Ah diyemiyorum ki bildiklerimi, çünkü aslında ben de insanım ve öldürülen bir kişi olduğunda bütün bunlar saçma geliyor bana da. O yüzden susuyorum.
Bütün ölenlerin anısına
http://www.youtube.com/watch?v=_pwIRZ0tfSw

Banu Conker, Grafik Saati Kadınlar Kulübü

Copyright: Her hakkı saklıdır

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hatay Armutlu'da 1 kişilik gruplara (!) TOMA ile müdahale
Ali İsmail Korkmaz cinayetinin failleri gözaltında
Ruhların anlaşması - Tüm ölenlerin anısın - Banu Conker yazdı (Anılarına makale)

Ali İsmail Korkmaz ve özgürlük şehitlerine - Zeynep Sertkaya (Anılarına makale)
Ali İsmail Korkmaz Antakya'da

Creative Commons Lisansı
Ruhların anlaşması by Hayata Dair .org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://grafiksaati.com/deneme/85.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.com adresinde mevcut olabilir.

Tags: Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Mehmet Ayvalıtaş, diren gezi parkı, occupy turkey, reiki, spatyom, farkındalık, ruhlar, alemi, bizi görürmü, nereye gider, gezi olayları

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ali İsmail Korkmaz ve özgürlük şehitlerine - Zeynep Sertkaya

Gezi Parkı Haberleri

 

Tags: Taksim Gezi Parkı, diren gezi parkı, taksim gezi parkı olayları, taksim gezi parkı olayları taksim gezi parkı olayları son durum, occupy gezi, occupy taksim, occupy Turkey, occupy türkiye

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası