Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

 

 

Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

Özgecan Aslan cinayeti ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Cinsiyet Eşitsizliği Yazan: Zeynep Sertkaya

Özgecan Aslan olayı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Yazan: Zeynep Sertkaya, GrafikSaati, 15 Şubat 2015

Özgecan Aslan cinayeti kısa kısa...

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan Mersin'de eve gitmek için bindiği minibüsten diğer yolcular indikten sonra kendisine tecavüz etmeye kalkan şoföre direndi ve şoför Suphi A. tarafından bıçaklayarak öldürüldü.

Özgecan Aslan cinayetinin zanlılarının ifadelerine göre minibüs şoförü Suphi A., Özgecan'a tecavüz etmeye kalkınca genç kız direndi. Suphi A. genç kızı önce bıçakladı sonra da başına demir çubukla vurdu. Kati zanlısı Şuphi A. Babası ve arkadaşından yardım istedi.

Zanlılarının ifadelerine göre sanıklar Özgecan Aslan’ın cansız bedenini ormanlık bir alanda yaktılar.

Katil zanlısı Şuphi A. ifadesinde, genç kızın tırnaklarının arasında kendisine ait deri parçaları kaldığını ve DNA testinde yakalanmamak için kızın ellerini bileklerinden keserek yaktıklarını, sonra da cesedi yok ettiklerini söyledi.
 
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cinsiyet eşitsizliği ve Özgecan Aslan olayı hakkındaki açıklaması

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Mersin Tarsus'ta öldürülen Özgecan Aslan olayı hakkında şunları söyledi: “Kadınlarımıza, gençlerimize, çocuklarımıza yönelik şiddetin kaynağında eğitimsizliğinde yattığı söylenebilir, doğdur. Ama biz zaten eğitim müfredatında yaptığımız düzenlemelerle özellikle şiddet konusunda, cinsiyet eşitsizliği konusunda, demokratik eğitim konusunda, farklı görüşlere, tutumlara hoş görüyle yaklaşma konusunda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha da yapmamız gereken şeyler var. Ama ne kadar tedbir alırsanız alın zaman zaman bu tür müessif olaylarla da karşılaşılabiliyor" dedi

Canım ülkemde her kadın cinayeti işlendiğinde, yaşanan kadına karşı şiddet olaylarını her gördüğümde aklıma tek gelen temel neden : Toplumsal cinsiyet eşitliği
GrafikSaati kültür sanat dergisi
Yaratılış olarak yada evrimsel açıdan aynı olmadığımız ortada. Bunları bir kenara bırakıp artık meselenin özüne odaklanalım olmaz mı? Sonu olmayan yorum ve tartışmalardan bıkmadınız mı? Ben bıktım.
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Yanlış konulara eğilip sorunları çözmediğimiz için yüreklerimize düşen, ocaklarımıza düşen ateşlerden de bıktım. Özgecan'ın melek olup gitmesinin nedeni toplumumuzdaki en büyük yara olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği'dir.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Ve... maalesef onun gördüğü zulmün tek sorumlusu o üç mahlukat değildir. Elini taşın altına koymayan , haklarını savunmayan , sadece bana adalet diyen ve toplum içinde eşit olma fikrinin benimsenmesini bile korkutucu bulan herkes Özgecan'ın vebalini üstlenmiştir.
El sanatları hobiler geridönüşüm projeleri
Erkek evlatlarını kızlarından çok seven her ana-baba, kız öğrencilerine iltimas gösteren her öğretmen, bu zamanda kız çocuk sahibi olmak zor diyen her zihniyet, oğlu olacak insanın kız evlat ele gelin gidiyor diye akıl veren her aile büyüğü sorumludur, olanlardan ve olacaklardan.

Bu nedenle toplum olarak değişmek, zihniyetlerimizi gözden geçirmek, kanun ve yönetmeliklerimizi yenilemek mecburiyetindeyiz. Toplumsal rollerimizi kadın ve erkek olarak oynasak da, insan olmanın anlamını en kısa zamanda tekrar düşünüp özümsemeliyiz.
Yemekler yemek tarifleri tarifler
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'ni evimizden başlayarak gerçekleştirmeliyiz mesela. Herkes önce kendi kapısının önünü temizlemeli. "Meli, malı ... Eee?" diyorsunuz değil mi okurken? Eeesi bu üzgünüm. Herkes desteklemez, herkes kavramaz ve değişim bir an evvel başlamazsa; daha çok Özgecanlar için üzülür üç gün sonra da doğal olarak unuturuz. 

Özgecan Aslan olayı Özgecan Arslan cinayeti Katil zanlısı: Suphi Altındöken

Fotoğraf: Mehmet Bozkurt

Yazan : Zeynep SERTKAYA - all_butterflies[at]hotmail[.]com, sertkayazeynep[at]gmail[.]com

Zeynep Sertkaya'nın tüm GrafikSaati yazıları
Zeynep Sertkaya twitter - Zeynep Sertkaya facebook - Zeynep Sertkaya instagram - Zeynep Sertkaya Blog

İlginizi çekebilir

Özgecan Aslan olayı ve toplumsal cinsiyet eşitliği - Yazan: Zeynep Sertkaya
Özgecanlara - Yazan: Banu Conker

Yorum Ekle Yorum oku

İsim soyisminiz:
Mail adresiniz:
Yorumunuz

Yorumlarınız elimize ulaştıktan sonra 48 saat içinde yorum yaptığınız sayfanın altında yayına verilecektir. Adınızı ve yorumunuzu yazarken Türkçe karakter kullanmamanızı rica ederiz. Yorumunuz için teşekkür ederiz. GrafikSaatiYorumlar - Yorum ekle
 
Bu yazıya ilk yorumu siz ekleyin
 
Copyright: Her hakkı saklıdır
DMCA.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası