Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz GrafikSaati: 2006'dan beri

 

Zeytinyağlı kış türlüsü tarifi

Şirin Gurme Zeytinyağlı kış türlüsü tarifi - Türlü tarifleri

Zeytinyağlı kış türlüsü yaparken kullanılacak malzeme

Yarım kilo körpe havuç
Yarım kilo kök kereviz
Yarım kilo sarı patates
Yarım kilo arpacık soğanı
Yarım limonun suyu
1+1/4 bardak zeytinyağı
3 bardak su
Yeteri kadar tuz ve karabiber
Yarım demet maydanoz

Zeytinyağlı kış türlüsü yapımı, nasıl yapılır

Kerevizin kabuğunu tıraş edercesine yarım santim derinliğinde soyalım. Sonra bu kerevizleri ortadan ikiye bölüp içinde yarıya kadar su bulunan bir tencereye koyalım. Üstleri kazınarak ayıklanmış ve yıkandıktan sonra uzunluğuna ikiye bölünmüş havuçları ve kabukları soyulduktan sonra ortadan ikiye kesilmiş patatesleri de aynı tencereye atalım. Soğanların kabuklarını soyduktan ve en üstteki zarlarını çıkarttıktan sonra bunları da tenceredekilere katalım.
Grafik Saati gençlik dergisi
Sebzeleri tencerede yarım saat kadar tuttuktan sonra sularını süzelim. Suları iyice süzülmüş sebzelerin üstüne üç bardak soğuk suyla, 1+1/4 bardak zeytinyağını döküp yeteri kadar da tuz ve karabiber serptikten sonra tencereyi orta hararetli ateşin üstüne oturtalım.
Şirin Gurme yemek tarifleri
Sebzeler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 45-50 dakika kadar kış türlüsünü kaynatalım. Tenceredeki su çok azalırsa tencereye bir miktar sıcak su ilave edebilirsiniz. Tencereyi ateşten indirelim ve olduğu gibi soğumaya bırakalım. Sonra sebzeleri bir kevgirle servis tabağına yerleştirelim. Sebzelerin üstüne kıyılmış maydanozu serpelim.

Tencerede kalan salçayı (yemeğin suyunu) iyice suyunu çekip yağıyla kalınca servis tabağındaki sebzelerin üstüne boşaltalım ve servis yapalım. Yok eğer tencerede kalan salça (yemeğin suyu) fazla suluysa tencereyi bir süre ateşte tutup salçayı (yemeğin kalan suyunu) kaynatarak suyunu azaltalım. Sonra bu salçayı (yemeğin kalan suyunu) soğutup yemeğin üstünde dolaştırarak yemeğe dökelim.

Afiyet olsun

Ek bilgi: Kış türlüsü yaparken isteğe bağlı olarak diğer mevsim sebzeleri de kullanılabilir.

Sosyal medyada biz
Şirin Gurme Facebook


Google +1 Şirin Gurme


Twitter


Google +1


Google +1 Bayan Bilen Kadınlar kulübü


Facebook


Pinterest


DMCA.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası