Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Gerçek çerkez tavuğu tarifi

Çerkez tavuğu tarifi - Gerçek tarif

Şirin Gurme, Grafik Saati
 
Merhabalar,

Size hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel bir tarifle merhaba diyoruz. Aaaa diyeceksiniz ki Çerkez Tavuğunu siz mi icat ettiniz. Hayır, ama aslını biz biliyoruz ve gerçek Çerkeş tavuğunu biz yapıp yazıyoruz. Çerkez tavuğu pek çok yerde yazıldığı gibi 3-4 saat gibi kısa bir sürede yapılmaz. Bazen bir gece ve bir gün süren bir emek ister. Ancak ağır misafirlerin geldiği özel günler için yapılır. Kolayca yapılan Çerkez tavuğu Çerkez tavuğu değil sadece tavuktur. Oysa ki gerçek Çerkez tavuğu, tavuk değil sanattır. Tavuktan çok cevizden çıkarttığınız ceviz yağıdır, emektir. Buyurun başlayalım...

Çerkez Tavuğu
Grafik Saati kadınlar klubü
Ana malzeme
İrice bir tavuk (yaklaşık 1000ila 1500 gram civarı)
14 bardak su
1 baş orta irilikte soğan
1 adet körpe havuç
Maydanoz
1 çorba kaşığı tuz

Salçası için kullanılacak malzemeler
400 gram ceviz içi
1 iri soğan
3 dilim bayat ekmek
3 – 3,5 bardak arası tavuk suyu
1 çorba kaşığı kırmızıbiber
Yeteri kadar tuz

Tarifi:
Tavuğun tüylerini yolup içini temizledikten sonra tütsüleyin ve bol suyla yıkayın. Ayaklarını arkasına geçirip bağlayın. Sonra tavuğu içinde soğan, havuç, maydanoz ve 14 bardak su bulunan büyükçe bir tencereye koyun. 1 çorba kaşığı tuz ilave edip tencereyi orta ateşte yanan ocağa koyun.

Suyun ısınmasıyla beraber su yüzeyinde köpükler oluşacak; bu köpükleri (kevgirle alabilirsiniz) alıp atın. Tencerenin kapağını örtün ve ocağın altını kısın. Hafif ateşte tavuğu 2 ila 2,5 saat gibi bir süre haşlayın.
Grafik Saati kadınlar klubü
Tavuk pişince tencereyi ateşten alın ve soğumaya bırakın ve salçasını hazırlayın.

Cevizi havanda iyice dövün veya mutfak robotundan geçirin. Cevizin yağının eksilmemesi için pirinç havan kullanılması daha iyi olur.

Bayat ekmek dilimlerini suda ıslatın, suyunu sıkın. Suyu süzülmüş ve ufalanmış ekmek dilimleriyle kıyılmış ceviz içini ve rendelenmiş soğanı (soğanı rendelemek için mutfak robotu kullanabilirsiniz) bir kaba koyun. Üzerine tuz ve kırmızıbiber serpin. Kabın içinde oluşturduğunuz karışımı iyice harmanlayın yani güzelce karıştırın mümkünse çırpıcı (mikser) kullanın. Çünkü salça ne kadar homojen olursa o kadar iyi.

Bu işlem sırasında ceviz içinin yağı çıkacaktır. Bu yağın yarım bardaklık bölümünü süzün ve bir kenara koyun. Eğer ceviz içinin yağı yarım bardaktan fazlaysa sadece yarım bardağını alıp bir kenara koyun ama gerisini karışımın içinde bırakın. Sonra bu karışımı mıncıklarken 3 ila 3,5 bardak arası bir ölçüyle tavuk suyu katın. Ancak bu süreçte karışım sürekli mıncıklanmalı.

Bu mıncıklamalara rağmen ceviz içi topak halinde kalıyorsa tavuk suyu içinde haraket ediyorsa yani karışmadıysa salçayı birkaç defa ince delikli süzgeçten geçirin. Ceviz içi homojen bir şekilde karışıma yayılmalı..

Daha önce soğumaya bıraktığımız tavuğun etini (derisini değil) didercesine ufak parçalara bölün. Salçanın yarısını alın ve minik parçalara ayırdığınız tavuk etiyle iyice karıştırın. Bunları kayık tabağa düzenli bir şekilde yerleştirin. Üstüne yaptığınız salçanın kalan kısmını dökün. Bir kenara ayırdığınız yarım bardak ceviz yağını da hafif hafif ve gezdirerek kayık tabağa eklediğiniz salçanın üstüne dökün.

Bu ceviz yağıyla salçanın üstünü süsledikten sonra çerkes tavuğu servise hazırdır.

Afiyet olsun

Şirin Gurme ustalık gösterisi
Özel tarifler 26 Kasım 2012

Redaksiyon: Belgin Elçioğlu

Her hakkı saklıdır

Not: Türk damak tadına uyarlamak için 3 dilim bayat ekmek ilave edilmiştir. Çerkeslerin yaptığı Çerkes tavuğunda ekmek kullanılmaz

Dipnot: Gerçek Çerkez tavuğu bayat ekmek değil, fırında kurutulmuş mısır unundan yapılır ve asma mısır unu kesinlikle kullanılmaz. Böylece ekmekle yapılandan çok daha yoğun lezzet ve aromaya sahip bir yemek ortaya çıkar. Neden?

Çünkü Çerkez Adigeler’in yaşadığı yurt tıpkı bizim Karadeniz Bölgesi gibi Karadeniz kıyısındadır. İklim yapısı ve bitki örtüsü Türkiye'nin Karadeniz kıyısına çok benzer. O bölgede bu yemek hala mısır unu ile yapılır. Çerkez yemekleri konusunda en doğru yöntem ve bilgilere ulaşmak için , Türk kültürüne minimum kaynaşma göstermiş olan Karadeniz Çerkezleri incelenebilir.

Bu yemeğin Türkiye'de ve hatta Batı ülkelerinde genel olarak ekmek içi ile tarif edilmesinin sebebi, muhtemelen Çerkeş tavuğunun Kayseri yöresi Çerkezlerinin iklim ve yemek alışkanlıklarına adapte edilmesi sonucu mısırdan buğdaya dönülmüş olmasıyla açıklanabilir.

Çerkezlerin birçok yemeğinde başrolü mısır unu ve ceviz oynar.

Mustafa İlker Demirel (Dipnot bilgileri)

Editör: Belgin Elçioğlu | Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

Sosyal medyada biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır

grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası