Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

‘Çehov’a giriş’ niteliğinde bir tiyatro oyunu: Çehov makinesi

Yazan: Belgin Invictus
Çehov’un bu oyunlarındaki karakterleri iyi tanımayanlar, oyunun bazı bölümlerinde Visniec’in neyi ne amaçla yansıttığını çözümlemekte zorlanabilir. Onun için 2 perdelik, yaklaşık 2,5 saat süren ve ritmi bazen yavaşlayan oyun uzun gelebilir. Karakterleri iyi tanıyanlar ise oyunu daha bir keyifle izleyecektir.

 

Sylvester Stallone'nin gönlünde yatan aslan kükrediSylvester Stallone'nin gönlünde yatan aslan kükredi

Yazan: Belgin Invictus
Kendi yaşadığı deneyimleri kelime, harf, sembol gibi unsurlar eşliğinde tuvale aktaran Stallone’nin tabloları, insanın umudunu, umutsuzluğunu, acılarını yansıtıyor. Rusya’daki sergi satışa yönelik değil ama ünlü yıldızın tablolarına normalde 50 ila 120 bin dolar arasında fiyat biçiliyor.

 
Düğün çorbası tarifiDüğün çorbası tarifi - Ustalık gösterileri 3

İçine kemikleri, kabuğu soyulmuş bütün soğanı, üstü kazınıp yıkanmış bütün havucu, 8 bardak suyu ve yeteri kadar tuz koyalım.

 

Piliçli beğendi tarifiPiliçli beğendi tarifi

5 bardak su, kabukları ayıklanmış bütün küçük bir soğan, üstü kazınarak temizlenmiş 1 havuç, iyice yıkanıp temizlenmiş ve doğranmış 1 demet maydanoz, yarım çorba kaşığı kadar tuzU bir tencereye koyup ateşe oturtalım.

 
Hünkar beğendi tarifi - Yılbaşı sofrası Osmanlı yemekleri ustalık gösterileriHünkar beğendi tarifi - Yılbaşı sofrası Osmanlı yemekleri ustalık gösterileri

Bir tencereye 5 çorba kaşığı tereyağı ile 1 kahve fincanı un konulduktan sonra hafif ateşte unu sarartmadan 3 dakika kadar kavuralım.

 
Ispanaklı kıvrım böreği tarifiIspanaklı kıvrım böreği tarifi

Birer parmak genişliğinde yuvarlak dilimler halinde kesip tabağa yan yan ve birbirinin yarısına kadar üste gelecek şekilde dizelim.

 
İngiliz moda ödülleri sahiplerini bulduİngiliz moda ödülleri sahiplerini buldu

Yazan: Belgin Invictus
'Yılın Uluslararası Moda Tasarımcısı Ödülü’, İtalyan modacı Miuccia Prada’ya güzel oyuncu Gwyneth Paltrow tarafından takdim edildi.

 
Izgara köfte tarifiIzgara köfte tarifi

Soğanı ince ince doğradıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı tuz serpelim. 10 dakika kadar öylece bıraktıktan sonra sıkarak soğanın suyunu çıkaralım.

 
Pizza Underground: Müzik ruhun pizza midenin gıdası ya ikisi birden! | Belgin Elçioğlu yazdıPizza Underground: Müzik ruhun pizza midenin gıdası ya ikisi birden!

Yazan: Belgin Invictus
90’lı yılların çocuk yıldızı Macaulay Culkin, müzik grubu kurdu. Bu grup, Lou Reed’in Rock grubu ‘Velvet Underground’ın ve Reed’in diğer şarkılarını ‘pizza’ temasıyla yorumluyor.

 
Britney Spears ne istiyor | Belgin Elçioğlu yazdıBritney Spears ne istiyor

Yazan: Belgin Invictus
Britney Spears bu sözü duyunca "Kızım sanırım benim minik bir kopyam olur. Böylece benden bir tane daha olacağı için artık kendimi hiç yalnız hissetmem" dedi.

 
‘Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı’ ve Dünya savaşının ardından diktatörleşen bir rejim üzerine epik bir tiyatro oyunu | Tiyatro oyun eleştirisi Belgin Elçioğlu Belgin InvictusArturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı  | Tiyatro oyun eleştirisi

Yazan: Belgin Invictus
Bertolt Brecht’in savaş döneminde yazdığı ‘Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı’ isimli antifaşist oyun Hitler’in iktidara yürüyüşüyle Chicago’lu gangster Al Capone’un öyküsünü örtüştürüyor. Tiyatroadam’ın yorumuyla izlenebilir.

 
Ton balığı köftesi - Tuna patties tarifiTon balığı köftesi - Tuna patties tarifi

Karışım soğuyunca üçgen biçiminde parçalara bölelim. Una, yumurtaya ve kurutulmuş ekmek tozuna buladıktan sonra sıcak zeytinyağının içine atalım.

 
Balık köftesi ve balık kroket tarifiBalık köftesi ve balık kroket tarifi

Ayıklanması gerekiyorsa kullanılacak balığı ayıklayalım. Balığın pullarını kazıyarak temizleyelim. Balığın içini çıkaralım, yüzgeçlerini ve başını keselim.

 
Zeytinyağlı pırasa tarifiZeytinyağlı pırasa tarifi

Pırasanın dış yapraklarını temizleyelim. Pırasanın yeşilliğinin üst kısmını kesip atalım. Pırasayı parmak uzunluğunda parçalara dilimleyelim.

 
Bandana ve boyunluk örgü modeleri ve örme teknikleriBandana ve boyunluk örgü modeleri ve örme teknikleri

Bandana ve boyunluğu düz örüp düğmeyle ponponla süsleyebilirsiniz...

 
Elma fırında Baked apples tarifiElma fırında Baked apples tarifi

Elmaların kabuklarını soyalım, çekirdeklerini ve çekirdek yataklarını oyup çıkaralım. Kalan margarin yağını, her elmanın ortasında açılan deliğe birer parça koyarak bölelim ve böldüğümüz elmaları yağlanmış tepsiye dizelim.

 
Orlando Bloom, Justin Bieber’a müstehcen mesaj atan karısını boşadıOrlando Bloom, Justin Bieber’a müstehcen mesaj atan karısını boşadı

Yazan: Belgin Invictus
Yüzüklerin efendisi ve Hobbit'in ünlü oyuncusu Orlando Bloom Justin Bieber’a müstehcen mesajlar atan karısı Miranda Kerr'i boşadı

 

 
Taylor Swift'in bayıldığı performansTaylor Swift'in bayıldığı performans

Yazan: Belgin Invictus
Amerikan Müzik Ödülleri 2013'de 'Yılın Sanatçısı’ dahil olmak üzere dört ödül kazanan Taylor Swift Access Hollywood’a verdiği röportajda “2013 yılındaki ödüller bana bir sonraki albümümü daha iyi yapmam için güç vermişti” dedi.

 
Kurban Tiyatro oyunu Eleştiri Belgin Elçioğlu Belgin InvictusKurban - Tiyatro eleştirisi

Yazan: Belgin Invictus
‘Kurban’da temel olarak dört kişi var. Oyunun daha en başında öldürülen ve oyuna ‘ölü olarak dolabın içinde’ devam eden tamirci, eve giren adam Kirk, evdeki kadın Diana ve Diana’nın kocası doktor. Dolayısıyla, oyun üç kişinin, temelde de iki kişinin arasında geçiyor.

 
Sütlaç tarifi sütlaç nasıl yapılır

1,5 kg. süte şeker katıp ocağa koyalım. Ocaktaki şekerli sütü telle, kevgirle ya da kaşık yardımıyla iyice karıştıralım.

 
Madonna: Yardımda sınır tanımadıMadonna: Yardımda sınır tanımadı

Yazan: Belgin Invictus
Haiti'de 2010 yılında yaşanan ve 316 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan 7.0 Richter büyüklüğündeki depremde yaraları sarmak için özel elçilik görevini üstlenen Sean Penn’e Madonna’dan tam destek geldi.

 
Gösteriş yapmak görgüsüzlüktür - Annelik yazıları Yazan: Banu ConkerYeni yıla az kala | Bir tren istasyonunda önümüzden hızla geçen trenler gibi zaman

Yazan: Banu CONKER
Bir yıl daha bitmek üzere. Nasıl ve ne zaman geçtiğini anlamadık bile, çünkü zaman akıp gidiyor ve biz bazen koşturmacanın içinde sadece bakakalıyor hissine kapılıyoruz. Sanki bir tren istasyonunda ...

 
Hangisi daha çok çocuk yapar? Angelina jolie mi Heidi Klum mu?Hangisi daha çok çocuk yapar? Angelina jolie mi Heidi Klum mu?

Yazan: Belgin Invictus
Dört çocuk annesi ünlü model Heidi Klum, altı annesi Angelina Jolie'nin en yakın rakibi. Klum 2009’da “Seal harika bir insan. Mutlu bir aile hayatımız var. Bir çocuk daha yapabiliriz. Ancak Brad ve Angelina’yı yakalayabileceğimizi sanmıyorum” diye konuşmuştu.

 
Pilaki tarifi Fasulye pilakisi nasıl yapılırPilaki tarifi Fasulye pilakisi nasıl yapılır

Fasulyeler, içinde 12 bardak kaynar su bulunan ateşteki tencereye boşaltılır.

 
Önü yelek arkası bolero örgü modeli ve örme tekniğiÖnü yelek arkası bolero örgü modeli ve örme tekniği

33 ilmekle başladığım bu örgü 6-sıra 1–1 ilmekle pirinç olarak ördüm. İki yanında sac örgüsü var bunun içinde 6 ilmek pirinçten sonra 2–2 şeklinde saç örgüsü ve 1 ilmek arttırıp 1 ilmek kesmek suretiyle delik açarak devam ediyoruz.

 
Etli Ayşekadın Fasulye tarifiEtli Ayşekadın Fasulye tarifi

Soğanları ince ince doğrayalım. Margarinle birlikte tencereye koyup kuvvetli ateşte 5 dakika kavuralım.

 
Siz öğretirsiniz, onlar eğitir - Annelik yazıları Yazan: Banu ConkerSiz öğretirsiniz, onlar eğitir

Yazan: Banu CONKER
Ergenlik dönemi tam bir vukuat dönemi, ben ne kadar yumuşak geçeceğini düşünsem de çok sert geçti. Büyük olasılık beklentim yüzünden. Bu da hayatta hiçbir şeyden emin olmamayı öğretti, beklentiler insanı hayal kırıklığına uğratırmış.

 
Gösteriş yapmak görgüsüzlüktür - Annelik yazıları Yazan: Banu ConkerGösteriş yapmak görgüsüzlüktür

Yazan: Banu CONKER
Beş yaşında bir kızı olan arkadaşım karşı komşunun kızının her yeni giysi aldığında kapıyı çaldığını ve kızına gösterdiğini söyledi. Peki annesi ne yapıyor diye sordum. Zaten annesi yolluyor demez mi?

 
Aktör Kean - Tiyatro oyun eleştirileriAktör Kean - Tiyatro oyun eleştirileri

Yazan: Belgin Invictus
Önceleri ona hep soytarı Arlecchino rolü düşüyor. Shakespeare oynamasına izin vermeyen sistemden nefret etmekte haklı belki. Ama asla farklı bir hayatı tercih etmiyor...

 
Obeziteyle mücadelede dikkat edilmesi gereken 4 konu nedir?Obeziteyle mücadelede dikkat edilmesi gereken 4 konu

Enstitü obeziteyi azaltacak ve obezite dışında tıbbi bir problemi olmayan sağlıklı bireylerin, kolayca uygulamaya sokabileceği dört maddeyi şöyle sıralıyor.

 
Amerika uzay aracı imalatını özel sektöre devrediyor

Amerika Birleşik Devletleri US. 2011 yılından beri uzaya, doğrudan kendi topraklarından uzay aracı
göndermek yerine Rusya topraklarından fırlatılan Soyuz araçlarıyla yörüngeye astronot gönderiyordu.

 
Çocuklar doğal yemek ve sağlıklı beslenme | Banu Conker yazdıÇocuklar doğal yemek ve sağlıklı beslenme

Yazan: Banu CONKER
Bizim kuşak evde oturan annelerimizin yaptığı yemek kokularıyla karşılandı. O zamanlar kimsenin bilmediği organik sözcüğünün karşılığını katbekat özümseyerek büyüdü.

 
Yoksa Satürn gezegeninin uydusu Titan'da hayat mı varYoksa Satürn gezegeninin uydusu Titan'da hayat mı var

NASA araştırmacıları Titan'daki dev okyanusun Lut Gölü kadar tuzlu olabileceğini ifade ediyor.

 
Yavrularıyla konuşan kaplumbağalarYavrularıyla konuşan kaplumbağalar

Uzmanların kaplumbağaların çıkardığı 250'den fazla sesi kaydettiği bu çalışmada kaplumbağaların değişik durumlarda yakınlığa göre 6 farklı ses tonu kullandığı fark edildi.

 
Tek yumurta üçüzlerinin dünyaya geliş anı | BBC video haberTek yumurta üçüzlerinin dünyaya geliş anı | BBC video haber

Uzmanlar bu doğumu, milyonda bir gerçekleşen bir olasılığın gerçekleşmesi olarak tanımlıyor.

 

 
alıyorlar ama çalışıyorlarÇalıyorlar ama çalışıyorlar

İşin başındasınız ve birkaç elemanınız var. İşler istikrarlı gidiyor gibi görünüyor, ama bir bakıyorsunuz, kasa sürekli boş. En güvendiğiniz elemanlar hırsız çıkmış. Çalıyorlar, ama iyi de çalışıyorlar mı dersiniz, yoksa onları hemen kovar mısınız?

 
Kendi çocuğum mastırıKendi çocuğum mastırı

Yazan: Banu CONKER Başlık: Zeynep SERTKAYA
İnsanlar dertlerini paylaşmak ister, dertlerini anlatırlar ve çoğu zaman da bunun karşılığında bir şey duymak isterler. Bazen o kadar çaresizdirler ki, denize düşen yılana sarılır dedikleri cinsten her söyleneni uygulamaya kalkarlar.

 
Yetişkin ergenler hakkındaYetişkin ergenler hakkında

Yazan: Banu CONKER
Ergenlik dönemimizde azıcık çılgınlık yapsak, kurallara karşı gelsek, biraz alanımızı genişletsek, biraz hayata yaşımız kadar doysak... işte o zaman yetişkin olmayı tam ve bütün olarak becerebiliriz.

 
İnsanlar eski esyaları niçin saklarİnsanlar eski esyaları niçin saklar

Kaynak: Wall Street Journal
İstifçilik bazı durumlarda kronik düzensizlik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, obsesif kompulsif bozukluk ve demans hastalığına sebep olabilir. Bu hastalıklar sonucunda planlama, odaklanma ve karar alma konusunda zorluk yaşanabilir. Peki ama siz istifçi misiniz yoksa...?

Önceki GrafikSaati Kadınlar Kulübü çalışmalarından seçmeler
Creative Commons Lisansı
GrafikSaati kadınlar klübü by grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://kadinlarklubu.grafiksaati.org.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.org/kadinlarklubu/ adresinde mevcut olabilir.
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası