Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 

Google tarafından eşleştirilen sayfalar

 

figen füsun pehlivan yazıları

 

GRUP BENT’LE SÖYLEŞİ

Grup Bent Konseri

GRUP BENT HAKKINDA... 1. BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ

Grup Bent; izlemek için tıklayınız

Diğer Figen Füsun Pehlivan yazılarından seçmeler
AVM'de aşk başkadır
Öykü deneme tadında makale

Bizim şarkılarımız - Makale

Budala - Öykü

Cengiz Aytmatov üzerine - Araştırma

Feminizme ne borçluyuz - Makale ve şiir

Grup Bent 1 - Makale yorum

Grup Bent - Röportaj

Grup Bent konseri - Haber

Grup Bent videoları - Video klip

Hastanede cinayet - Deneme, yorum

Hastanede Cinayet 2. tasarım - Deneme yorum

Hayvanlara kıymayın - Deneme, makale, yorum

Kıvılcım - Deneme

Muzaffer Özdemir röportajı ve röportaj videosu - Röportaj

Neden hayvan hakları - Araştırma ve yazılar

Salvador Dali bize ne anlatıyor - Makale, araştırma

Sevgi trenine bir bilet - Deneme

Yoksulun sultanı Pir Sultan Abdal - Araştırma

Ve moda - Makale, yorum

Mail: figen_fusun_pehlivan[at]hotmail[.]com

Fotoğrafçımız Erdem'le beraber Grup Bent röportajını yapmak üzere Bent'in vokalisti Doruk Gençal'ı bekliyoruz. Çevredeki evlerin bahçelerindeki ağaçlar; pembeli beyazlı çiçeklerle donanmış. Az sonra Doruk geliyor yanımıza, hafifçe gülümsüyor. Doruk ben ve Erdem beraberce stüdyonun yolunu tutuyoruz...

Stüdyoya varınca (Erdem ve ben) diğer grup elemanlarıyla tanışıyoruz, kimi öğrenci, kimi çalışıyor, Önder ve Doruk ise evli.

Hayatlarını kazanmak, okumak ve müzik yapmak; Bunları bir arada yürütmenin zorluğu var elbet ama onlar bu güçlüklere g*ğüs germeye hazır gibi görünüyor. Bu zorluklar Bent'in müziğine de yansımış, Gerçek hayattan kopmadan, yaşamsal konulara sanatçı duyarlılığıyla yaklaşmayı başarabilmişler.

Bahçelievler'de çalışmalarını sürdüren grup, şarkıları olgunlaştığında Taksimde olanakları nispeten daha iyi stüdyolarda kayıtlarını yapıyor.

Bent'in çalışma ortamıyla ilgili İlk izlenimlerimizi aldıktan sonra Grup Bent severlerin merak ettiği soruları sormaya başlıyoruz grup üyelerine.SORU: Müziğinizde Türkiye'de sıkça duymadığımız sert tınılar var. Sizi etkileyen bir grup ya da müzisyen var mı? Bent ne dinler, kimlerin müziğini sever
BENT: Çeşitli müzisyenleri severek dinliyoruz, fakat müziğimizi oluştururken etkilenmem*ye, başka bir müzisyenle benzer bir melodi kullanmamaya çalışıyoruz. Sonuçta insan her şeyden etkilenir ama idolümüz şudur diye bir şey yok.

Türk olarak, Yavuz Çetin, Kurtalan ekspres, Cem Karaca ,Erkan Oğur gibi müzisyenleri, yabancılardan ise Sting, Bob Marley Eric Clapton gibi müzisyenleri
seviyoruz. Genel olarak da melodik ağırlıklı rock müzikten ve Anadolu türkülerinden hoşlandığımızı söyleyebiliriz.

SORU: Sizce Grup Bent'in müziğini hangi türe sokmak gerekir?
Bu soruyu Doruk cevaplıyor
BENT: Biz kendimize özgü bir müzik yapmaya gayret ediyoruz.

SORU: Grupta kim nelerden sorumlu, Sözleri ve müzikleri kim yazıyor, konserleri kim organize ediyor? Kısaca bize biraz Bent'in iç işlerinizi anlatır mısınız?
BENT: Besteleri genellikle Doruk, düzenlemeleriyse Önder yapıyor. Ancak stüdyoya girip şarkılara ortaya çıkartmaya başladığımızda şarkılara bütün grup elemanları katkı sağlıyor. Bu noktada herkesin yaptığı işi en iyi şekilde yapması çok önemli. Örneğin grubun tek bir üyesi bile müziğe kendini yeterince veremezse o günkü çalışmadan istediğimiz verimi alamıyoruz.SORU: Anladım. Biz grup müziği yapıyoruz diyorsunuz...
BENT: Birbirimizi tamamlıyoruz.

SORU:Hayalleriniz neler? Ünlü olmak hakkında ne düşünüyorsunuz.
BENT: Ünlü olmak tek başına bir hedef değil. Hitler’de ünlüydü Nazım Hikmet de. Hitler kötülükleriyle ünlüydü Nazım Hikmet ise şiirleri ve sanatıyla. Biz müziğimizle kalıcı olmak istiyoruz. Bizden sonraya yoz olmayan güzel şarkılar bırakmak istiyoruz.

SORU: İlhan Berk: "Şiir yazmak insana hüzün, resim yapmak mutluluk verir" diyor; peki beste yapmak nasıl bir his uyandırıyor size?
BENT (DORUK): Her iki duyguyu da paylaştırıyor bir yanıyla mutlu ederken diğer yanıyla hüzünlendiriyor.

SORU: Hülya Avşar'ı anlattığınız izlenimini doğuran bir şarkınız var; Fülya. Bu şarkıda ne anlatmak istiyorsunuz?
BENT: Fülya şarkısı ve klibinde anlatmak istediğimiz kimi basın yayın organlarında öne çıkarılandan çok farklıydı. Medya (çoğunlukla) bu şarkının magazinsel yönünü malzeme yaptı ve bizi Hülya Avşar üzerinden ünlü olmaya çalışmakla itham etti. Oysa bizim amacımız, şarkıyı dinleyen her aklıselim insanın anlayacağı
gibi (şov dünyasının işleyişine dönük) bir eleştiri yapmaktı.

SORU: Şeytanın avukatlığını yaparak soruyorum; "Fülya" isimli şarkınızın magazinsel yönünün öne çıkarılması (sizi memnun etmese bile) tanınmanıza katkı sağlamadı mı? Örneğin "doğruyu söyle" de iyi bir şarkı ama daha çok "Fülya" ile tanınıyorsunuz?
BENT: Biz bu şekilde tanınmayı amaçlasaydık, böyle bir çirkinlik düşünseydik 3 yıl bekler miydik. "Fülya"yı üç sene evvel yaptık ve bu şarkıyı malzeme yapacak yeterli vaktimiz vardı. Bu eleştiri sıkça yapılıyor ve bizi çok üzüyor.

Soru: Peki neden yarışma kazanan tenis oynayan, gazetecilere dangalak diyip şov programları yapan günün birinde de Kaya'ya (muhtemelen Kaya Çilingiroğlu'na) toslayan Fülya Azvar isimli bir kadını anlattınız? Niçin bu hikaye her yönüyle Hülya Avşar'a uyuyor. Neden ünlü olmak için sistemin kurallarını uygulayan Ayşe, Fatma, Züleyha gibi herhangi biri değil de Fülya Azvar? Cem Karaca; Safinaz, Olcayta Ahmet Tuğsuz da; Naciye isimli şarkılar yaptı ve bu şarkılarda da sistemin tozlu çarklarında yok olup giden kadınlar anlatılıyordu ancak ne Naciye ne de Safinaz bilindik sanatçılara gönderme yapmıyordu, siz niye yaptınız?
BENT: Biz ortaya bir tepki çıkardık. Bu tarz tepkiyi geçmişte de bir çok müzisyen yaptı rock’ın doğasında var bu eleştiri...
Önder de ekliyor; şarkıyı dinleyen insanın aklına sistem geliyor. Yalnız Hülya Avşar değil diğer kadın şarkıcılar örneğin Seda Sayan da geliyor... Biz Hülya Avşar üzerinden prim yapmaya çalışmıyoruz, sistemi eleştiriyoruz. Ancak magazin basını, (genellikle) Hülya Avşar gibi isimler üzerinden reyting yaptığı için bizim de öyle davrandığımızı sanıyorlar. Oysa ki sanatın işlevi farklıdır.

Fülya, evdeki herkesin televizyona kilitlendiği anda bütün bu görsellikten sıkılıp odasına çekilen bir gencin hikayesidir. Bu şarkıda yalnız sistemin pompaladığı ünlüler değil aynı zamanda sistemin pompaladıklarına maruz kalan ve odasına çekilen bir genç de anlatılıyor.

SORU: Neden Rock Müzik?
BENT: Bu bir seçim meselesi. Aslında Rock bizim geleneğimizde var; çünkü rock müzik taşlamanın modern halidir. Biz bazı yanlışları insanların görmesini istiyoruz Rock müzik insanlara bazı şeyleri sert enstrümanlarıyla sözünü sakınmadan anlatıyor, bu yüzden Rock. Bunun yanında sevdiğimiz ve uyarlayabildiğimiz türküleri de yorumlamaya çalışıyoruz.

SORU: Peki klasik Türk müziği?
BENT: Türk musikisi çalmıyoruz. Bu müzik padişahtan, saraydan gelir. Türk Sanat Müziği diye de adlandırılıyor sanki sanat sadece musikide var.

SORU: Grup Bent şarkılarında yaşadıklarını mı anlatır gözlemlerini mi? Bu noktada Görüş günleri, Yorgan, Dul Kadın, Göç gibi şarkılarınız hakkında da kısa bilgiler alalım...
BENT: Bazen yaşadıklarımızı bazen de gözlemlerimizi anlatıyoruz. Bazı şeylere duyarlı olmak için illede başınıza gelmesi gerekmiyor, insan olmak yetiyor,sanırım biz görüyoruz, görünce de bu şarkılara yansıyor.
GÖRÜŞ GÜNÜ isimli parçamız; f tipi cezaevlerine karşı geliştirdiğimiz tepkinin ifadesidir.
DUL KADIN; kadının yaşamındaki güçlükleri düşünün ve birde dul bir kadınınkini. Mesela neden erkeğin önünde “dul” diye bir sıfat yok fakat kadında var!
GÖÇ; hepimiz farklı yerlerden göç ederek İstanbul'a gelmişiz ve hepimizi ifade eden bir parça bu. Kısaca bizim şarkılarımız ya hayatın içindendir, sorunlarımızı dile getirir ya da sevdaya dairdir. Ayrıca melodinin estetik olması gerekir.

Grup Bent
 

Vokal: Doruk Gençal
Bateri: Önder Yüce
Bass gitar: Sedat Kemik
Klavye: Muhammet Otay
Ritm & Lead gitar: Erinç Tosun
Ritm ve Lead gitar: Ali Akdaş

 

Bent Offical Web Page:

http://www.grupbent.net

http://www.pafil.com/bent

SORU:Grup Bent başka neler yapar, nasıl vakit geçirir, spor yapar mı mesela.
BENT: Arkadaşlarla yaptığımız sohbetler genelde siyaset üzerinedir. Grup üyelerinin hepsi erkek olmasına rağmen, mankenler ya da futbol gündemimizi belirlemiyor.

Spora gelince; oturduğumuz mahallede bir park vardı eskiden. Parkın içerisinde dört tane basket potası ve bir de futbol sahası vardı. Potaları yıkıp yerine konser alanı yaptılar futbol sahasının etrafını da tel örgüyle çevirip paralı hale getirdiler. Sonuç olarak spor yapamaz olduk. Bu sistem insanları adeta, sanattan ve spordan uzaklaştırmaya çabalıyor.

SORU: Hangi programlara katıldınız. Bir programa konuk olmak ya da bir yayın organına röportaj vermek için hangi kriterlere göre seçim yapıyorsunuz?


BENT: Seray Sever’in bir programına çıktık ve orada şunu anladık; biz profesyoneliz ve elbette ki medyada yer alacağız, ama asla duruşumuzdan ve müziğimizden
taviz vermem*liyiz. Çünkü kendimize güveniyoruz ve biz doğru olanı yapıyoruz.

SORU: Yani biz kimsenin oyuncağı olmamalıyız, çünkü bu sistem insanı çok kolay harcayabilir mi demek istiyorsunuz? Bu arada neden diğer şarkılarınızı medyada pek göremiyoruz?
BENT: Bizim şu an da bir çok bestemiz var fakat tüketilmesini istemiyoruz. O yüzden şimdiye kadar bir iki parçamızı ortaya çıkardık.

SORU: Sizi ilk kez Özgür Radyoda dinledim şimdi de ilk kez provanızı seyredeceğim.

***********

Sohbetin ardından stüdyoya giriyoruz, akortlar yapılıyor ve müzik başlıyor. Onları yakından dinlemek harikulade bir şey, Doruk'un sesi çok güçlü ve ses rengi çok güzel. Hepsi bir enstrüman çalıyor, yüksek volümle müzik dinlemeyi seven bendeniz bu anların tadını çıkarıyorum.


Doruk Gençdal Solist

Erinç Tosun: Elektronik Solo & Ritim Gitar

Ali Aktaş: Elektronik Solo & Ritim Gitar

Sedat Kemik: Elektronik Bas Gitar

Muhammet Otay: Klavye

Önder Yüce: Davul

Yazı: Figen Füsun Pehlivan

Fotoğraflar: Erdem Ozan Öztürk

Grafik Tasarım: Tevfik Elçioğlu

Figen Füsun Pehlivan'ın Sitemizdeki Diğer Yazılarından

Kültürel Dönüşümün Tarihi

Dali Bize Ne Anlatıyor?

...ve Moda

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası