Hayata Dair online kültür sanat dergisi grafiksaati.orggrafik saati reklam ajansı

Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

 

 

Taksim Dayanışması Gözaltıları

Hayata Dair Kültür Sanat Dergisi, 9 Temmnuz 2013

Taksim Dayanışması08 Temmuz Pazartesi günü Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun Gezi Parkı'nın açıldığını duyurmasının ardından parka giden Taksim Dayanışması temsilcileri gözaltına alındı

Parkın açıldığının resmi olarak duyurulmasından bir süre sonra Vali Mutlu parkın halkın girişine tekrar kapatıldığını duyurdu.
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Vali Mutlu'nun ilk basın toplantısında "Eğer isterse Beyoğlu Belediyesi burada iftar düzenleyebilir" sözünü takiben Beyoğlu Belediye'sinin Gezi Parkına iftar çadırı kuracağı bilgisi geldi ve Saat: 23.45'de park yeniden halka açıldı
Grafik Saati kadınlar klubü
Ancak Beyoğlu Belediyesi, 9 Temmuz Salı günü Gezi Parkına iftar çadırı kurmaktan vazgeçti ve Taksim Meydanında iftar verme kararı aldı.
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
9 Temmuz Salı günü Taksim Dayanışmasının acil çağrı olarak basın emekçilerine verdiği basın bülteni aşağıdadır.

Taksim Dayanışması Acil Basın Bülteni - 9 Temmuz 2013

Basına ve Kamuoyuna Acil Çağrımızdır
9 Temmuz 2013

Basına ve Kamuoyuna çağrımızdır,

08 Temmuz Pazartesi günü; İstanbul Valisi’nin Gezi Parkı’nın halka açıldığı beyanı üzerine Dayanışmamız, halkımızla birlikte aylardır sürdürdüğü meşru ve haklı mücadelesi sonucu kazandığı Parkı’na gitmek istemiş ancak yine polisin olağanlaşan şiddeti ile karşı karşıya kalınmıştır.
Grafik Saati kadınlar klubü
Gelişmeleri ve gözaltlılara dair açıklamalarımızı dün gece bu sabah kamuoyuna duyurduk. Şunu baştan belirtmek isteriz ki; Taksim Dayanışması taleplerinden ve kararlılığından vazgeçmeyecektir.

Dayanışmamızın 09 Temmuz Salı günü yaptığı toplantı notlarını basın ve kamuoyu ile paylaşıyor ve dayanışmaya yapılan saldırı, gözaltılar ve sonrasında yaşanan hukuksuzluğa karşı mücadelemizi halkımızla birlikte sonuna kadar sürdüreceğimizi duyuruyoruz.

1- Bu mücadele sürecinde gözaltına alınan ve tutuklu bulunan tüm yurttaşlarımızın serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.
Grafik Saati kadınlar klubü
2- Gözaltında olan Dayanışma temsilcilerimizden ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinden Mimar Mücella Yapıcı’nın ev araması; savcı olmadan, atılı suçlama ve ne arandığına dair hiçbir bilgi olmadan yapılmaktadır. Hukuksuzluğa itiraz eden avukatlar ise çevik kuvvet çağrılacağı tehditlerine maruz kalmışlardır. Dayanışma bileşenlerimizden İstanbul Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, HDK Yürütme Kurulu Üyesi Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu’nun evlerinde de bu hukuksuz aramaların devam ettiği bilgilerini almaktayız. Basın emekçilerini bu hukuksuzluğu teşhir etmeye ve halkımızı bilgilendirmeye davet ediyoruz.

3- Taksim Dayanışması yalnız değildir. 09 Temmuz 2013 Salı akşamı yurdun ve İstanbul’un dört bir yanında gerçekleşecek forum ve etkinliklerde Dayanışmaya yapılan hukuksuz müdahale halkımızdan hak ettiği cevabı bulacaktır.

4- Saat ve günü daha sonra belirtilmek üzere, Dayanışma temsilcilerimiz adliyeye sevk edildiklerinde halkımızı birlikte durmaya ve tüm gözaltına alınan ve tutuklananlara sahip çıkmaya çağırıyoruz.

5- Dayanışmamızın hem bileşenleri hem de etkinlikleri bütünüyle yasal, meşru, Anayasa dâhilinde ve barışçı niteliktedir. Bu süre içinde haklarımızı kullanmamızı hukuksuz ve zorla engelleyen, kamuoyunu yanıltan, halka şiddet uygulayan bütün kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

6- Bu süreç içinde yaptığımız bütün etkinlikleri halkımızla birlikte milyonlar olarak sahipleniyoruz. Eğer parkların, meydanların, kamusal alanların halka açılmasını istemek suç ise kendimizi ihbar ediyoruz. Halka uygulanan şiddetin durdurulmasını istemek suç ise kendimizi ihbar ediyoruz. Başta toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı olmak üzere, Anayasal haklarımızı kullanmak suç ise kendimizi ihbar ediyoruz.

7- Öte yandan, önce masa/sandalye terörü, arkasından inşaat ve kepçelerle ve arkasından polis saldırıları sonucu oluşan Taksim Esnafı’nın mağduriyetinden doğrudan ve açık olarak siyasi iktidar ve onun kamu görevlilerinin suçlu ve sorumlu olduklarını ilan ediyoruz.

8- Beş yurttaşımızın hayatını kaybetmesinden, binlerce insanın yaralanmasından, onlarcasının kalıcı sakatlıklarla karşı karşıya kalmasından doğrudan ve açık olarak siyasi iktidar ve onun kamu görevlilerinin suçlu ve sorumlu olduklarını ilan ediyoruz.

Biz haklı, demokratik ve meşru taleplerimizi savunmaya devam edeceğiz. Gözaltına alıp yargılamaya çalıştığınız Dayanışma Temsilcileri değil, Anayasanın ve uluslararası insan hakları sözleşmelerinin tanıdığı haklar ve özgürlüklerdir. Haklarımız, özgürlüklerimiz ve dayanışmamızdan vazgeçmeyeceğiz. Dayanışma Temsilcilerimizin yanında halkımızla birlikte Çağlayan’da olacağız.

Taksim Dayanışması

Hayata Dair Kadınlar Kulübü, Temmnuz 2013

Tags: Taksim Gezi Parkı, diren gezi parkı, taksim gezi parkı olayları, taksim gezi parkı yorumları, taksim gezi parkı olayları son durum, Resistance Gezi, keşke pudra olsaydı ya, Hüseyin avni, mutlu, vali
 

Hayata Dair Gezi Parkı arşivi

Taksim gezi parkı haberlerinden

 
Tags: Taksim Gezi Parkı, diren gezi parkı, taksim gezi parkı olayları, taksim gezi parkı olayları neden çıktı, taksim gezi parkı yorumları, taksim gezi parkı olayları son durum, Resistance Gezi
Yorum Ekle
Yayınlanan Yorumlar  
 
kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası