Grafik Saati dergisi

Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

Hayata Dair online kültür sanat dergisi grafiksaati.orggrafik saati reklam ajansı

 

Mısır'da neler oluyor? Mursi; Asker desteğiyle gelip darbeyle gitti. Yorum Analiz

Aişe Betül Ağacık, Grafik Saati 3. Sayfa haberleri ve dış haberler, Hollanda

Aişe Betül Ağacık

Ayşe Betül Ağacık

Mısır'da son dönemde yaşanan gerilim 1 sene önce halkın %40'ının katılımıyla yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle başladı. Bir sene önce yapılan bu seçimin ilk turunda Müslüman Kardeşler terör örgütünün lideri Murşi %26 iki adaylı 2. turda ise %51 oy ile Cumhurbaşkanı seçildi. Bu da ilk tur oylama ve katılım oranı dikkate alındığında halkın %11'ini temsil eden Muhammed Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesi anlamına geliyordu.

Ancak gücünü abartan Murşi önce kendini iktidara taşıyan ordu kadrolarını değiştirdi, tüm basını ele geçirdi, tüm anayasal yetkileri üzerine aldı ve hakimler ile savcıları Müslüman Kardeşler örgüt kadrolarından atadı.

Son olarak 3 Temmuz 2013 tarihinde yönetime el koyarak kendini iktidardan indirecek olan Genel Kurmay Başkanını atadı ve onu aynı zamanda Milli Savunma Bakanı yaptı.

Tahrir Meydanı

Muhammed Murşi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesinin birinci yıl dönümünde yönetimden rahatsız olamlar Tahrir Meydanında toplandı. Kalabalıkların artması üzerine ordu Muhammed Murşi iktidarına muhtıra verip 48 saat süre tanıdı.

Kendi atadığı Genel Kurmay Başkanı yetkilerine el koydu

Ordunun tanıdığı 48 saatlik sürede Mursi iktidarı muhaliflerle görüşmeyi kabul etmedi. Tam tersine kendi yandaşlarını ellerinde çivili sopalarla sokaklara sürdü.

48 saatin sonunda ordu yönetime el koydu ve Mursi'nin atadığı Genel Kurmay Başkanı Mursi'nin yetkilerini tanımadığını açıkladı.Murşi ise halen Cumhurbaşkanı olduğunu söyleyip yandaşlarına direniş çağrısı yaptı.

Tahrir meydanında kutlama Adeviye meydanında sessizlik

Murşi karşıtlarının toplandığı Tahrir meydanında Mursi'nin düşüşü kutlanırken Adeviye meydanında Mursi yandaşları sessiz bir bekleyişe geçti.

Yorum: Bu güne kadar Arap baharının yaşandığı en büyük ülke olan Mısır'da devrim sonrası yaşananlar bu coğrafyanın Avrupa tipi özgürlükçü ve katılımcı bir demokrasiye henüz çok uzak olduğunu gösteriyor.

 Hayata Dair Online Kültür Sanat Dergisi

 

Copyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Mısır'da neler oluyor? Murşi; Asker desteğiyle gelip darbeyle gitti. Yorum Analiz by grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://grafiksaati.org/deneme/73.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.org/ adresinde mevcut olabilir.

Tags: muhammed mursi kimdir, muhammed mursi ekşi, muhammed mursi şeriat, Mısırda darbe, Mısırda ordu, yönetime el koydu, darbe, tahrir, adebiye, meydanı, tahrir meydanı, Mısır’da darbe, neden oldu, mohammed morsi, tahrir square tahrir meydanı
Grafik Saati yorum odası son yorumlar
Selcen Kan ile el sanatları yorum ekle yorumları  
Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası