Grafik Saati dergisi

Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

DMCA.com

 

 

İptal edilen sorular ve üstlenilen veballer

LYS 2014 sonuçları açıklandı: Öğrenciler TC kimlik no ve aday şifresi girerek bu linkten sınav sonucunu öğrenebilir

Zeynep Sertkaya, Hayata Dair Kadınlar Kulübü

LYS'de 2 soru iptal edildi

ÖSYM Lisans Yerleştirme Sınavında 2 Soru İptal Edildi

Olayın gelişimi

ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Ali Demir, 5 oturumda yapılan LYS sınavında, Matematik testinden 2 sorunun iptal edildiğini açıkladı. Prof. Dr Ali Demir, bu 2 soruda herhangi bir cevabı işaretleyen öğrencilerin yanıtlarının doğru olarak kabul edileceğini söyledi. Bu açıklamaya göre; bu iki soruyu yanıtsız bırakanların soruya doğru ya da yanlış yanıt vermemiş olacağı ancak herhangi bir şıkkı işaretleyen öğrencilerin doğru yanıt vermiş olacak.

Hayata Dair

Bugün her eğitimcinin dikkatini çeken haber, dün açıklanan LYS sonuçlarının ardından 2 sorunun iptal edilmesidir sanırım. Alıştık yada alıştırıldık bu tür haberlere, bir çok şeye göz yummaya zorlandığımız gibi. Ancak gençlerimizin hayatını sonuna kadar etkileyen bu tür sınavlardaki hatalar beni her zaman ürkütmüştür.

Çünkü ben çocukken bana ilk öğretilen ahlaki olgular hak ve vebaldi. Rahmetli büyükannem “Tuttuğun oruç, kıldığın namaz kendine kızım ; ama sakın kimsenin hakkını alma, kimsenin vebaline girme. Hak ve vebal her zaman bu dünyada ve daha da kötüsü sevdiklerinden çıkar. Aman kızım !” derdi. Ben böyle yetiştirildim.
Grafik Saati kadınlar klubü
Bu nedenle de okuduğum haberler beni çok rahatsız etti. İptal edilen soruları işaretleyenlerin cevaplarının doğru kabul edilmesini algılayamadım. Çünkü işaretlemeyip boş bırakanın vebalini kim üstlendi merak ettim.
Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Yıllarca dershane ve özel okulda görev yaptım. Sınav aldığınız yayında hatalı soru çıktı diyelim, soru herkes tarafından boş bırakılmış gibi işlem yapılarak sınav sonuçları hesaplanır. Böylelikle hatalı soru kimsenin sınav sonucuna olumlu yada olumsuz etki yapmaz.
Hayata Dair online kültür sanat gençlik ve kadın dergisi
Matematik net bir bilimdir. Sana yada bana göre değişmez. Hesap yapılır, sonuç ortaya konur. Sınav sonucu hesaplamaları da matematikseldir. Bir değişiklik yapılırsa kaç kişinin nasıl etkileneceği gün gibi ortadadır. Özellikle de hatalı sorulardaki hatayı belki de keşfederek riske girmeyip işaretleme yapmamış zehir gibi beyinlerin gelecekleri ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur.

Prof. Dr. Ali DEMİR en kısa zamanda yeni bir düzenleme ile bu hatayı düzeltmelidir. Çünkü gençliklerinin en güzel yıllarını sınav sisteminin kölesi olarak geçirmeye mahkum edilen Türk gençliğinin, daha fazla hakkının yenmesine kimse göz yummamalıdır.

Ayrıca sınava giren 18 yaşından büyük arkadaşlar kendileri, 18 yaşından küçük olanların aileleri gerekli mercilere başvuru yaparak bu hatalı hesaplamanın düzeltilmesini talep etmelidir. Bazen “Hak verilmez, alınır.” zihniyetinde davranın yara sağlayacağını düşünüyorum.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Üniversite yerleştirme sonuçları
MEB TEOG kontenjan listesi ve yüzdelik dilimler
MEB TEOG 2. Dönem Sınavları
Merkezi Ortak Sınavdan Sonra …
Merkezi sistem ortak sınav da ne?
12 yıllık kesintisiz eğitim 1. bölüm
12 yıllık kesintisiz eğitim 2. bölüm
İptal edilen sorular ve üstlenilen veballer

 

Zeynep SertkayaZeynep Sertkaya, Hayata Dair Kadınlar Kulübü
Blogum | Facebook sayfam | Twitter sayfam | G+1 sayfam | Maillerim: all_butterflies[at]hotmail[.]com sertkayazeynep[at]gmail[.]com

Creative Commons Lisansı
İptal edilen sorular ve üstlenilen veballer by grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://grafiksaati.org/deneme/72.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.org/ adresinde mevcut olabilir.

Tags: LYS sınavında 2 soru iptal edildi, lys, lys konuları, lys sınav tarihleri, lys nedir, lys puan hesaplama, lys soruları, lys açılımı, lys sonuçları, lys sınav yerleri, lisans yerleştirme sınavı

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası