Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler
 

Çapulcu olmak yada olmamak işte bütün mesele bu

Yazan: Zeynep Sertkaya, Hayata Dair Kadınlar Kulübü

Çapulcu olmak yada olmamak işte bütün mesele bu

Bundan bir ay önce birisi bana "Çapulcu" diye hitabetse çok kızardım herhalde. Ama son 23 günde öyle bir değişti ki gündemim, Çapulcu olarak anılmak şu an bana gurur veriyor.

Çünkü bu kelime bana ülkemi ne kadar sevdiğimi , bu sevgi uğruna çok çabalayarak ulaştığım memuriyetimi hiçe sayabileceğimi , cesaretin de korku kadar bulaşıcı olduğunu , yavaş yavaş umudumu kesmeye başladığım gençliğin hiç de duyarsız olmadığını , ülkemde az anlayan çok itaat eden büyük bir kitlenin var olduğunu ve daha nice duygu ve durumu ifade ediyor.

Birçok insan bu süreçte kendine şu soruları sordu : "Eylemlere destek vermeli miyim ? Her şey 3-5 ağaç için mi gerçekten ? Ülkemiz nereye gidiyor ? Eylemlerin sonucu ne olacak ?" Bu sorulara objektif cevaplar verebilenler bana göre süreç içinde Çapulcu oldular ya da zaten Çapulcuydular . Gözleri kapalı olanlar ya da zorla kapatılanlar ise zaten normal yaşamlarına devam ettiler ; dizilerini izlediler mesela her akşam aksatmadan ya da haber zannettikleri haberlerle avuttular kendilerini . Elbette bunlar benim fikirlerim, bu böyledir diye iddia edersem karşı çıktığım zihniyetin kucağına düşmüş olurum.

Evet bizlerin Çapulcu olmasına sebep olan; sokak ağzı ile konuşan siyasetçilere karşı çıkıyoruz , "Ben yaptım , oldu." fikrimde olan yöneticilere karşı çıkıyoruz ve en çok da çoğunluğun fikri olduğu belli olmadığı halde "%50 böyle istiyor." diyip diyip kendi isteklerini ülkeme dayatan zihniyete karşı çıkıyoruz. (*)Ayrıca karşı çıkmak tukaka değildir her zaman. Demokrasinin gereği olarak memnun değilsek , onaylamıyorsak karşı çıkmamız gerekir hatta. Yani biz Çapulcular demokrasinin varlığından gelen hakkımızı kullanıyoruz , durum bu kadar basit aslında .

Bu durumu gövde gösterisine dönüştürmeye çalışarak , başka meydanlarda otobüslerle taşıyarak empoze fikir alkışçılarını toplamak ; bana göre çaresizlik göstergesi. (**)

Hz. Peygamberimiz "Taraf olmayan, bertaraf olur." demiş. Her zaman taraf olmak gerek bence. Taraf olmak tartışmaları içerir , evet. Ama tartışmaların da uzlaşmaları beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır. İlla savaş olması gerekmez.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak felsefi bir noktaya ulaşabiliriz ; Çapulcu olmak yada olmamak işte bütün mesele bu ...

Yazan: Zeynep SERTKAYA

(*)ve (**): Bu paragraflar yazıya Hayata Dair genel yayın yönetmeni Tevfik Elçioğlu tarafından yazardan izin alınmaksızın ilave edilmiştir. (*)'lı ve (**) paragraf Zeynep Sertkaya'nın gönderdiği orijinal metinde yoktur. Dolayısıyla hukuken sorumlu değildir.

Zeynep Sertkaya

Zeynep Sertkaya
Blogum
Facebook sayfam
Twitter sayfam
G+1 sayfam
Maillerim:
all_butterflies[at]hotmail[.]com
sertkayazeynep[at]gmail[.]com

DMCA.com 

Copyright: Her hakkı saklıdır

 Creative Commons Lisansı
Hayata Dair .org by Çapulcu olmak yada olmamak işte bütün mesele bu is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://grafiksaati.org/deneme/66.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.org/ adresinde mevcut olabilir.

Hayata Dair Gezi Parkı arşivi

Taksim gezi parkı haberlerinden

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası