grafiksaati.org hayatadair.com

DMCA.com

Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

 

 

 

Merkezi Ortak Sınavdan Sonra - TEOG: Temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavının ardından

Zeynep Sertkaya, Hayata Dair Kadınlar Kulübü yaşam, 2 Aralık 2013

Zeynep Sertkaya

Zeynep Sertkaya

Blogum

Facebook sayfam
Twitter sayfam
G+1 sayfam
Maillerim:
all_butterflies[at]hotmail[.]com
sertkayazeynep[at]gmail[.]com

12 yıllık kesintisiz eğitim sistemi ikinci 4 Yıl : Ortaokul

Ortaokullar ve 4+4+4 Eğitim Sistemi

SBS (Liselere giriş sınavı) yerine nasıl bir sistem uygulanacak?

DMCA.com

Merkezi Ortak Sınavdan Sonra … | Zeynep SERTKAYATürkiye 28-29 Kasım itibariyle Merkezi Ortak Sınav’ın ilk ayağını atlatmış oldu. Konu ile ilgili ilk yazımı okuyanların hatırlayacakları üzere bu yeni sınav sistemi ve uygulanışı ile ilgili kafamızda bir çok soru işareti vardır.
Grafik Saati kadınlar klubü
Genel anlamda sınav Matematik ve Fen ve Teknoloji derslerinde iptal edilen 2 soru ile internette dolaşan bazı haberler dışında kazasız belasız atlatıldı. Uygulamada sorunlarla karşılaşılmamasının en büyük nedenlerinden biri de hava koşullarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi oldu. Çünkü özellikle Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde kar yağışı başlamış olsaydı , sınav her yerde aynı anda yapılamayabilirdi.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Milli Eğitim Müdürlükleri sınavın uygulanması sırasında yaşanabilecek aksilikleri engellemek adına gerçekten canla başla çalıştı. Ancak bu azimli çalışmanın sebebinin bir sorun olursa yaşanacakların faturasına dahil olmama isteği olduğunu gözlemledim. Oysa ki herkes üzerine düşen görevi layıkı ile yaptığında zaten her kurumda olduğu gibi Milli Eğitim’de de işler gayet güzel yürümekte. Bu sınav bu durumu gösteren en güzel örnektir bence.

Grafik Saati kadın
Yine de Matematik ve Fen ve Teknoloji gibi derslerden 1’er hata çıkması bana yanlış geldi. Çünkü uzman ekipler toplandı ve 20 tane soru hazırladı. Bu ekipler alanında uzman kişilerden oluşuyor (yada oluşması gerekiyor). Bu kadar basit hatalarla soruların iptal edilmesi ister istemez “Bakanlık bu soruları kimlere hazırlatıyor?” sorusunu aklıma getiriyor.

Sınavdan sonra asıl akılları kurcalayan konu ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları ve Gayri Müslim öğrenciler oldu. Çünkü Müslüman öğrenciler bu dersten de 20 adet soru cevapladılar ve sorular işin uzmanlarının da kabul ettiği üzere çok zordu. Gayri Müslim öğrenciler ise 5 sınavdan sorumlu tutuldu yani Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavına girmediler. Ağırlıklandırılmış puan hesaplanırken Gayri Müslimlerin puanı 5 dersten, Müslüman çocuklarınki 6 dersten hesaplanacak. Bu durum benim aklıma şu soruyu getiriyor : “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplayan çocuklar sorular zor olduğu için çok hata yaptılar ve bu hataları Ağırlıklandırılmış puanlarına yansıyarak liseye giriş puanlarını etkileyecek. Gayri Müslimlerle Müslümanlar arasında bu eşitsizliği yaratmak doğru mudur? Liseye girmek için dini bilgileri bilmek zorunlu olmalı mıdır?”
Hayata Dair online kültür sanat gençlik ve kadın dergisi
Açıkçası ben burada büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Hem Gayri Müslimleri ötekileştirmek hem de Müslüman çocukları sadece inançları dolayısıyla zor bir sınava tabi tutmak yanlıştır. Araştırmalarıma göre hiçbir gelişmiş ülkenin, bir üst eğitim kurumuna geçiş sisteminde dini bilgilere yada dine göre bir kıstas mevcut değil. Dini bilgileri öğrenmek ve dini yaşamak tamamen bireylerin inisiyatifinde.

Yazıyı okurken “Gayri Müslimler mağdur edilmemiş, daha ne?” diyebilirsiniz. Ancak diğer çocukların mağduriyeti söz konusu. Bir sınav sistemi hiçbir öğrenciyi mağdur etmemelidir. Eşitlik ve adalet sınav sistemlerinin temelini oluşturmalıdır bana göre.

Peki şimdi ne yapılmalı?

1) Nisan ayına kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi mihver derslerden çıkarılıp , Kasım ve Nisan ayı sınavlarının Ağırlıklandırılmış puanı 5 ders üzerinden hesaplanmalıdır.
Grafik Saati kadınlar klubü
2) Nisan ayı soruları gerekiyorsa daha büyük ve daha donanımlı bir ekip tarafından hazırlanarak soru iptal etme fiyaskosunun önüne geçilmelidir.
Anne baba çocuk annelik yazıları
3) Üst eğitim kurumuna geçiş sistemi ile ilgili yapılacak değişikliklere dini dersler dahil edilmemelidir.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Şimdilik Milli Eğitim Bakanlığı’na yapabileceğimiz en somut öneriler bunlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Üniversite yerleştirme sonuçları
MEB TEOG kontenjan listesi ve yüzdelik dilimler
MEB TEOG 2. Dönem Sınavları
Merkezi Ortak Sınavdan Sonra …
Merkezi sistem ortak sınav da ne?
12 yıllık kesintisiz eğitim 1. bölüm
12 yıllık kesintisiz eğitim 2. bölüm
İptal edilen sorular ve üstlenilen veballer

Zeynep Sertkaya

Creative Commons Lisansı
Merkezi sistem ortak sınav da ne? by Zeynep Sertkaya is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://grafiksaati.org/deneme/258.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.org/kadinlarklubu/ adresinde mevcut olabilir.

Tags: TEOG, Kasım, Nisan, merkezi sistem sınav yönergesi, merkezi sistem sınav takvimi, meb merkezi sistem sınav yönergesi, meb sınav başvuruları, Merkezi sistem ortak sınav, liseye geçiş, sınav takvimi, merkezi sistem, 2013

Merkezi sistem ortak sınavMerkezi sistem ortak sınav
Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası