Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haberler  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazılar Yemekler

 

Çirkin bebeğe nazar değer mi?

Yazan: Banu Conker, GrafikSaati Kadınlar Kulübü

Kızım 50 günlük olmuştu, doktora gitmemiz gerekti kontrol için. Sıra bekliyoruz, kızım bebek çantasının içinde kapalı, sadece yüzü dışarıda. Başka bir anne geldi, kızıma doğru eğildi ve ‘çirkin’ dedi. Nasıl bozulduğumu anlatamam. Herhalde bu yüzüme de yansıdı ki, kadın açıklama yapmak zorunda hissetti kendini:

- Biz nazar değmesin diye çirkin deriz.
Grafik Saati gençlik dergisi
Ben şoku biraz üzerimden atmış, kendime gelmeye çalışırken gülümsedim.
Grafik Saati kadınlar klubü

Sonra gittiğim eğitimlerin çoğunda bilinçaltından söz edilmeye başlandı. Bilinçaltı bir sünger gibi çekiyor her şeyi, iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz…Hiçbir şeyi ayırt etmiyor. Bilinçaltı doğumla birlikte, hatta belki doğumdan önce anne karnında işlemeye başlıyor tüm duyduklarını, annenin stresini, televizyondan duyduğu haberleri, çevrede konuşulanları… Özellikle altı yaşına kadar yaşananlar bir depoda toplanıyor, hayat memat meselesi olan durumlarda ilgili konular tekrar gün yüzüne çıkıyor, kararlarımızı etkiliyor. Örneğin bir yolculuğunda türbülans yaşadığını anlatan birinin korkusu bizim uçak korkumuz olabilir ya da elinizin kirinin çocukken size ‘pasaklı’ damgası vermesi sizin temizlik hastalığına tutulmanıza neden olabilir.
 


Sonra büyüyor bebek, çocuk oluyor, ergen oluyor, yetişkin oluyor, ama bilinçaltı büyümüyor, dolayısıyla verdiğimiz her kararı yine bilinçaltımızın etkisiyle almaya devam ediyoruz. Çirkin damgası yiyen bebek de büyüdüğünde dünyanın en güzel insanı olsa da kendini çirkin olarak görmeye devam ediyor. Belki özgüveni eksik, belki aşağılık kompleksli, belki bu yüzden bağımlı, belki çekingen, asosyal olabiliyor.

Bilinçaltını ortaya koyan ve bilinçaltımızda nelerin depolandığını gösteren en önemli şey, konuşmalarımız, ifadelerimiz…Çocuğunuz nasıl konuşuyor? Kendini nasıl ifade ediyor? Eğer çocuğunuzu dikkatle dinlerseniz, bir çok ipucu yakalayabilirsiniz.

Bahçedeki ayrık otları temizledikten sonra yerine güzel çiçekler dikmezseniz, ayrık otları bir süre sonra orada tekrar çıkacaktır. İşte bunun gibi fark ettiğiniz noktalarda çocuğunuzla bir kere konuşmanız yetmez, bunu defalarca tekrarlamanız gerekecektir. Beyinde yeni düşüncelerin yer etmesi için en az 21 gün tekrar etmek gerektiğini söylüyor uzmanlar, bunun da nedeni beynin içindeki nöronların bağlantılarını değiştirmekmiş. Böyle durumlarda belki çocuğunuza söyleyeceğiniz bir şarkı, birlikte tekrar edebileceğiniz bir tekerleme işe yarayabilir.
 


Çocuğunuza en büyük örnek siz olacağınız için, siz de kendinizi dinleyin. Hangi konularda kendinizi mutsuz hissediyorsanız, hangi konularda sürekli tekrarlanan olaylarla karşılaşıyorsanız sizin de bir bilinçaltı temizliği yapma zamanınız gelmiş demektir.

Yazan: Banu Conker
http://bitutamtuz.com/

Genel editör: Belgin Invictus
Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

Copyright: Her hakkı saklıdır
Creative Commons Lisansı

Çirkin bebeğe nazar değer mi? by grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://haberler.grafiksaati.org/23.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://kadinlarklubu.grafiksaati.org adresinde mevcut olabilir.

Sosyal medyada biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası