Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Büyük usta: "Daha da Buenos Aires'e gelmem". Olimpiyat Tokyo'nun

7 Eylül 2013, Spor haberleri

"Daha da Buenos Aires'e gelmem". Olimpiyat Tokyo'nun2020 Olimpiyat oyunları Tokyo Japonya'da yapılacak. Üç şehrin aday olduğu oylamada ipi açık ara Tokyo (60 oy ile) göğüsledi (60-36). 2020 olimpiyatlarını düzenlemek için Tokyo, İstanbul ve Madrid aday oldu.

İlk elenenin belirlendiği oylamada Madrid ve İstanbul eşit oyla elenmeye aday gösterildi. 

Oylama iki ülke arasında tekrarlandı ve Tokyo lehine oy verenlerin iki ülke arasında tercih yapması istendi. Tokyo'ya oy verenler ağırlıklı olarak İstanbul'u destekledi ve İstanbul kıl payı farkla Madrid'i eledi. Madrid'in elenmesiyle Tokyo ve İstanbul arasında oylama yapıldı.

Avrupa oyları beklenenin aksine İstanbul'a değil, Tokyo'ya gitti. Japonya Tokyo'daki nükleer ölçümler çok kötü çıktığı halde oylamayı açık ara Tokyo kazandı.

Fukuşima nükleer reaktöründeki patlama sonrası  radyasyon ölçümlerinin yanlış yapıldığı anlaşılmış ve Tokyo'nun şansı çok azalmıştı.

İspanya Madrid ise ekonomik kriz nedeniyle olimpiyatlara hiç yüklenmemiş ancak geçen hafta Fukuşima ölçümlerinin beklenenin çok üstünde olduğunun anlaşılması ve Tokyo'nun şansının azalması üzerine yarışa geri dönmüştü.

Türk heyetinden bazı yetkililerin "Müslüman bir ülke ilk defa olimpiyat düzenlemeye yaklaştı. Ancak Müslüman olduğumuz için bize oy vermeyenler var" dediği öğrenildi.

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası