Grafik Saati dergisi

Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

Hayata Dair online kültür sanat dergisi grafiksaati.orggrafik saati reklam ajansı

 

Sidar Global Advisors: Suudi Arabistan ve Katar Süveyş kanalına hakim olmak istiyor

Grafik Saati Dünya, 21 Ağustos 2013

Hayata Dair yorumluyor:

Yorum: Tevfik Elçioğlu, Hayata Dair

Ülkemizde, hem sol, hem de sağ kanattaki insanlar; ABD, Avrupa ve İsrail'in "ülkemizi veya dünyayı karıştıran dış güçler" olarak lanse edilmesi halinde kolay ikna olur.

Bu ülkeler solcular için emperyalist veya kapitalist, sağcılar için ise batıl'dır. Ancak bu düşünce yapısı her zaman gerçek durumu yansıtmayabilir. .

Diğer iki ülke için emin değiliz ama Avrupa için yazalım; Avrupa pek çok ülkeden oluşan, bir sürü parlamentosu bulunan, demokratik ama bir  o kadar da hantal bir yapıdır. Hemen karar veremez. Tek başına Fransa, İspanya, Hırvatistan vesaire denilebilir ama topyekun Avrupa demek genellikle yanlış hedeftir. Çünkü bir araya gelip ortak karar almaları bile zaman alır.

Yorum: Tevfik Elçioğlu

Beyaz Saray Başbakan Erdoğan'ı "çok güçlü bir şekilde" kınadı

Amerikanın Sesi radyosu Sidar Global Advisors şirketinin CEO'su ve kurucusu C. Sidar ile konuştu. Mısır ve bölge ülkelerin stratejik terciklerini değerlendiren Sidar Mısır ile ilgili olarak özetle şunları söyledi.

Sidar: "ABD'nin Mısır'a askeri yardımı parça parça azaltmasının etkisini tek başına Suudi Arabistan ve Katar'ın nötrlenemeyeceğini" de öne sürdü.

Sidar Global Advisors yöneticisi C. Sidar; "Amerika Birleşik Devletleri'nin Mısır’a her yıl 1,3 milyar dolar yardım yaptığını, bunun çok önemli bir rakam olmadığını ancak getirisini fazla olduğunu" da ifade etti.

Sidar'a göre ABD bu yardım sayesinde "Süveyş Kanalı’nı rahatça kullanabiliyor ve bölgedeki üslerine Mısır hava sahasını kullanarak kolayca ulaşıyor".

Suudi Arabistan ve Katar'ın bu hakları kazanabilmek için ABD'nin yardımın bir bölümünü askıya almasını fırsat olarak gördüğünü düşünen Sidar; "Buna rağmen Suudi Arabistan'ın tek başına bu rakamı finanse edemeyeceğini düşünüyor.

Sidar'a göre Katar'ın katkısı da yetmeyebilir ama Basra körfezindeki diğer ülkeler de yardım yarışına girerse ABD'nin askıya aldığı yardımı askıdan indirmesi gerekebilir.

Grafik Saati Dünya, 21 Ağustos 2013

 

Copyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Mısır'da Morsi yandaşları "camiye ayakkabıyla girmek suretiyle, bunu da yaptılar" by grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://grafiksaati.org/deneme/90.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.org/ adresinde mevcut olabilir.

Tags: islam birliği R4BIA ihvan Mısır, muhammed mursi kimdir, muhammed mursi ekşi, muhammed mursi şeriat, Mısırda darbe, Mısırda ordu, yönetime el koydu, darbe, tahrir, adebiye, meydanı, tahrir meydanı, Mısır’da darbe, neden oldu
Grafik Saati yorum odası son yorumlar
Selcen Kan ile el sanatları yorum ekle yorumları  
Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası