Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

 

Beyaz Saray Başbakan Erdoğan'ı "çok güçlü bir şekilde" kınadı

Grafik Saati Dünya, 21 Ağustos 2013

Beyaz Saray Başbakan Erdoğan'ı "çok güçlü bir şekilde" kınadıAmerika Birleşik Devletleri Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, yaptığı açıklamada "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını çok güçlü bir şekilde kınıyoruz" dedi.

ABD Beyaz Saray sözcüsü "Erdoğan'ın açıklamaları mesnetsiz, gerçekleri yansıtmayan ve çözüme katkı sağlamayan açıklamalardır" dedi.

Erdoğan ne demişti?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan " Mısır darbesinin arkasında İsrail var, elimizde belgeler var" demiş ama bu açıklamadan kısa bir süre sonra Katar'ın darbe yönetimine tankerle hediye doğal gaz gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Suudi Arabistan kralı ise Mısır'a (darbe yönetimine) yardımları arttıracağını belirtip "Avrupa ülkeleri Mısır (darbesi) için yaptırım uygularsa biz Mısır'a daha fazla yardım göndeririz, zenginiz, paramız var" demişti.

Bu açıklamalar ile Suudi Arabistan ve Katar gibi bazı Arap monarşileri darbenin arkasında olduklarını deklare etmiş oldu.

Haber: Grafik Saati Dünya, 21 Ağustos 2013

Hayata Dair yorumluyor:

Yorum: Tevfik Elçioğlu, Hayata Dair

Ülkemizde, hem sol, hem de sağ kanattaki insanlar; ABD, Avrupa ve İsrail'in "ülkemizi veya dünyayı karıştıran dış güçler" olarak lanse edilmesi halinde kolay ikna olur.

Bu ülkeler solcular için emperyalist veya kapitalist, sağcılar için ise batıl'dır. Ancak bu düşünce yapısı her zaman gerçek durumu yansıtmayabilir. .

Diğer iki ülke için emin değiliz ama Avrupa için yazalım; Avrupa pek çok ülkeden oluşan, bir sürü parlamentosu bulunan, demokratik ama bir  o kadar da hantal bir yapıdır. Hemen karar veremez. Tek başına Fransa, İspanya, Hırvatistan vesaire denilebilir ama topyekun Avrupa demek genellikle yanlış hedeftir. Çünkü bir araya gelip ortak karar almaları bile zaman alır.

Yorum: Tevfik Elçioğlu
tevfik-elcioglu[AT]Hayata Dair .org

 

  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası