Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler           
 
 
Annelik: Anne çocuk yazıları

Karneleri aldık | Şimdi tatil zamanı iyi tatiller

Karneleri aldık - Şimdi tatil zamanı, iyi tatiller

Banu CONKER, GrafikSaati, annelik yazıları, Banu Conker grafiksaati yazıları.25 Ocak 2015

Banu Conker grafiksaati kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker
GrafikSaati yazılarım

Sevgili anneler,
Bir öğretim yarıyılı daha bitti. Eskinin karne heyecanı da kalmadı artık. E-Okul sistemi sayesinde ne öğrencilerin karnede not düzeltme olanakları, ne de ailelerin not merakı kaldı, o yüzden karne almanın artık hiçbir esprisi yok.

Yine de tatil heyecanı hala sürüyor. Maalesef eğitim sistemi o kadar bozuk ki, öğrenciler hiçbir şeye zaman bulamıyor, yaşlarının hayatını yaşayamıyor. Hayata hazırlandıklarını sanırken aslında sadece test sistemiyle büyüyorlar ve o kadar büyük bir rekabet var ki, bu yarışın içinde yer almaktan başka çareleri yok.
Anne baba çocuk ve annelik yazıları
Öğrencilerin karne aldığını düşünüyoruz, ama bence artık asıl karneyi anne babalar almaya başladı. Çocuğun duygusal hayatı nasıl, sosyal becerileri nasıl, iletişimi nasıl, ifadesi nasıl? Bunların hepsi büyük bir ölçüde anne babanın etkisinde ve yanında evriliyor. Sistem çocuklarımıza başarılı olma adı altında sürekli ders çalışmayı öngörse de hayatın içinde mutluluk kavramı hala insanoğlunun vazgeçilmezi. Çocuklarımız ne kadar mutlu? Ne kadar sosyal? Ne kadar kendine güveniyor?
GrafikSaati El Sanatları
Başarının duygusal zekâyla bir bütün olduğu unutulmamalı. Üç üniversite bitirmiş, takdir belgeleri almış ya da bütün okul hayatı boyunca çok başarılı olmuş birçok insanın okul sonrası hayatında başarıyı yakalamadığını görmek normal, o yüzden çocuklarımız için tek kıstasımız okul başarısı olmamalı. Ne kadar kitap okudukları, bir ağacı fark edip etmemeleri, bir film hakkında yorum yapmaları, arkadaşlarıyla ilişkileri de hayatın bir parçası… İpin ucunu bir kaçırdıysak yakalamak zor olabiliyor. O yüzden ipin ucu kaçmadan ya da kaçtıysa neresinden yakalayabiliyorsak, ebeveyn karnelerimizi düzeltmek için bu konulara da eğilmemiz gerekli.
Grafik Saati gençlik dergisi
Okul tatilinde bunu yapmak biraz daha kolay. Belki birlikte sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek ya da akşamları birlikte kitap okumak, kitap hakkında konuşmak ya da sessiz sinema oynamak en güzel paylaşım olanakları. Onun dışında şu anda birçok yerde çocuklara yönelik atölye çalışmaları yapılıyor. Belki onları da araştırabilirsiniz. Aşağıda sizin için bir örnek paylaşıyorum.

Ne olursa olsun çocuğunuzla ilişkiniz iyi olsun. Geri ödenemeyecek tek şey kaybedilen zamandır, değerini bilmek gerek, hem de zamanında.

Hepinize iyi tatiller

Banu Conker

Banu Conker'in tüm GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker GrafikSaati annelik yazıları

Banu Conker'in diğer GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel blogu:

http://bitutamtuz.com

Banu Conker'in ben onu tuz kadar sevdim isimli kitabının facebook sayfası

Diğer annelik yazıları

Editör: Belgin Elçioğlu
Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

 

Yorum Ekle - Yorum oku

İsim soyisminiz:
Mail adresiniz:
Yorumunuz

Yorumunuz 48 saat içinde yorum yaptığınız sayfada yayına verilecektir. Yorumunuz yayınlandığında bunu size mail ile bildireceğiz. Adınızı ve yorumunuzu yazarken Türkçe karakter kullanmamanızı rica ederiz. Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz GrafikSaati

Yorumlarınız - Yorum ekle

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz ekleyin

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası