GİZEMLİ DÜNYA; HAYVAN DOSTLARIMIZ VE DOĞA

HAYVANLARA KIYMAYIN

Figen Füsun Pehlivan, Grafik Saati, İstanbul

Çocukken bana sorarlardı, eminim size de sormuşlardır; “büyüyünce ne olacaksın” neşeyle cevap verirdik, doktor, pilot, oyuncu vs... Eminim aranızda bir çiftlik kurup yasal yollardan hayvanları boğazlayacağım diyeniniz yoktur. Hatırlasanıza hepiniz hayvanları severdiniz, hep bir köpeğiniz olsun isterdiniz ya da terasta takla atan güvercinleriniz. Tekir bir kediniz vardı hani. Anneniz başkasına vermişti kedinizi nasıl da üzülmüştünüz, hatırlıyor musunuz? Sizin için para ne idi o zamanlarda? pamuk şekeri ve kuş lokumu için harcanan bir araç olmaktan başka bir önemi yoktu sizin için paranın. Babanızla birlikte belgesel izlemek ne kadar keyifliydi değil mi? Tilkiler, aslanlar, çitalar...

"Hayvanlara kıymayın" yazısının devamı için tıklayınız

About PETA

The People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) Foundation is a UK-based charity dedicated to establishing and protecting the rights of all animals.

Like humans, animals are capable of suffering and have interests in leading their own lives; therefore, they are not ours to use – for food, clothing, entertainment, experimentation or any other reason. PETA and our affiliates around the world educate policymakers and the public about cruelty to animals and promote an understanding of the right of all animals to be treated with respect.

PETA works through public education, research, legislation, special events, celebrity involvement and protest campaigns.

Depending on context, the People for the Ethical Treatment of Animals Foundation may be referenced as the "PETA Foundation", "PETA UK", or "PETA." References to any campaign activities that occurred prior to October 2009 are references to activities undertaken by PETA Europe.

Neden Hayvan Hakları?  PETA Nedir, Neleri Savunur?

Neden Hayvan HaklarıNeden Hayvan Hakları? 

Hemen hemen hepimiz şirklerde hayvanların yaptığı gösterilerle eğlenerip, deri eşyalarla süslenerek et yiyip kürk giysiler giyerek büyüdük. Kimi zaman boğa güreşlerine, horoz dövüşlerine katıldık. Ancak biz bu eylemleri yaparken kendimizi karşımızdaki hayvanın yerine hiç koymadık. Şimdi sen bana şunu mu soruyorsun. "Hangi sebeple olursa olsun biz şimdi neden hayvan haklarına sahip çıkmak zorundayız?"

Çeviri: Tevfik Elçioğlu, http://tr.grafiksaati.org, İstanbul

Kaynak:  http://www.peta.org/about/WhyAnimalRights.asp

MonkeyPETA Hakkında:

Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA, People for the Ethical Treatment of Animals); Ingrid Newkirk tarafından 1980 yılında Norfolk Virginia'da kurulmuş olan bir hayvan hakları organizasyonudur. Dünya üzerinde iki milyonu aşkın üye ve destekçisi vardır. 187 çalışanı olan PETA, kar amacı gütmeyen, vergiden muaf bir kuruluştur. Vakıf üyeleri tarafından finanse edilir. PETA'nın ABD dışında Kanada, Hindistan, Güney Afrika ve Avrupa Birliği'nde de ofisleri vardır. Ayrıca organizasyona bağlı, aktivistler ve öğrenciler için PETA2 Street Team ve PETA'nın finansal yapısını yönlendiren Foundation to Support Animal Protection da PETA Vakfına bağlıdır.

 

 

PETA Hangi konularda yoğunlaşır

Organizasyon özellikle fabrika çiftçiliği, kürk çiftçiliği, hayvan testleri ve hayvanların eğlence amacıyla kullanılması üzerine yoğunlaşmakla beraber balıkçılık, haşerelerin öldürülmesi, hayvanların zincire bağlanması, arka bahçe köpekleri, horoz dövüşü ve boğa güreşleriyle de ilgilenir ve protesto gösterileri yapar.

PETA

People for the Ethical Treatment of Animals Foundation
PO Box 36678
London SE1 1YE
United Kingdom
+44 (0)20 7357 9229
+44 (0)20 7357 0901 (fax)
Info@peta.org.uk (general enquiries)

 
Copyright: Her hakkı saklıdır.

Bu yazı ve sitede yer alan tüm Grafik Saati Online Kültür Sanat ve Müzik Dergisi yayınlarının tüm hakları saklıdır. Görsel ve yazılı malzemelerin izinsiz kullanılması yasaktır. Kaynak gösterilmek ve link verilmek suretiyle 1 paragrafı aşmayacak şekilde alıntı yapılabilir ancak yazı ve diğer malzemelerin bir bütün olarak çoğaltılması aktarılması, yayınlanması ve burada bahsi geçmeyen diğer vasıtalarla kullanılması; kaynak gösterilse dahi, yazarın, hak sahibi veya diğer hak sahiplerinin bununla beraber ve bunun yanında http://tr.grafiksaati.org internet sitesinin doğrudan ve (veya) yazılı izni alınmaksızın kullanılması yasaktır.

Gizlilik Politikası